Egy-egy ilyen kiruccanás azonban igencsak borsos utazási költséggel járhat, ezért sokan nem riadnak vissza a különféle cselektől sem, hogy megússzák ezt. Hogy miként történik mindez? Nos, a beidézett személy szándékosan nem jelenik meg a bíróság előtt holmi mondvacsinált indokokra hivatkozva, ehelyett inkább megvárja, míg az ítélőszék előállítási határozatot ad ki ellene –számolt be erről Ovidiu Popa csendőrparancsnok egy szerdai sajtótájékoztatón.
Ilyenkor a rendőrségnek vagy csendőrségnek a kötelessége, hogy felkutassa és az idézésben megjelölt helyre kísérje az illetőt, akinek ezért egy banit sem kell fizetnie. Épp ezért ez az egyik legtöbb anyagi és emberi erőforrást igénylő kötelessége a szerveknek. Az év első négy hónapjában 84 ilyen eset volt, a megtett kilométerek száma pedig a négyezret is meghaladta már. Az ügyekben 162 csendőr szolgálatára volt szükség, a beidézett személyeket pedig összesen 11 településre kellett eljuttatni. Voltak köztük közelebbi célpontok, például Beszterce, de az is előfordult, hogy egészen Brassóig kellett elfurikázni az illetőt.
A tavalyi adatokhoz képest ezek a számok drasztikus növekedést jelentenek, ugyanis mintegy 40 esettel többen jártak el, mint előző évben. A rendőrségnél is hasonló tendencia figyelhető meg, tehát a jelenség nem csak a csendőrséget érinti. Felvetődik hát a kérdés, hogy az ilyen „csalafintaságokat” nem bünteti-e a törvény. Sajtói kérdésre a csendőrparancsnok elmondta, hogy a gyanús ügyeket egy bizottság átvizsgálja, s ha bebizonyosodik, hogy az illető szándékosan nem jelent meg az első alkalommal, csakhogy kihasználja az előállítási határozat adta lehetőséget, akkor komoly büntetéssel kell számolnia.